Prodej bytů zcela jinak

Nedávno jsme sešli s kamarádem a na první pohled bylo patrné, že má starosti. Zeptala jsem se, jak se mu daří plánovaná výměna bydlení, a hned jsem věděla, že jsem udeřila hřebík na hlavičku: Začal si stěžovat, že ani po několika měsících mu zavedená realitní kancelář nezajistila kupce na jeho stávající byt v Praze. A on ho přitom potřebuje prodat rychle – složil totiž kauci 350 000 Kč na koupi rodinného domu, ale prodávající mu počká jen tři měsíce.

apartment-apartment-building-architecture-323705(1)

V Praze dne 20.10.2020

Na internetu jsem narazila na reklamu REALITY A FINANCE / REAF. CZ. Zjistila jsem, že mám před sebou nabídku služby, která pojímá zprostředkování prodeje bytů jinak, než jsem se dosud měla možnost setkat. Co mě nakonec utvrdilo v názoru, že REAF.CZ stojí skutečně za úvahu, byly recenze spokojených klientů s hodnocením pět hvězdiček z pěti.

Kamaráda jsem tedy na REAF.CZ nasměrovala, a během čtrnácti dnů mi telefonoval, že po několika prohlídkách se jedná se dvěma vážnými zájemci o koupi.

Zeptala jsem se tedy přímo zakladatelů na několik otázek o nich a jejich službách:

„Kdo jste?“

Především jsme uskupení jednotlivých specialistů, tedy samostatných odborníků, kteří nejsou zatíženi nadbytečnými provozními náklady, jež realitní kanceláře nutně mají. A kdo tyto náklady vždy zaplatí? Prodávající jako klient. U nás tomu tak není. Navíc se v oboru nemovitostí, a to i v podstatně náročnější korporátní podnikatelské sféře firem a společností, pohybujeme již řadu let. Za ty roky jsme nasbírali cenné zkušenosti a také množství kontaktů na spoustu spolehlivých a schopných spolupracovníků. To je základ. Do své práce zapojujeme ty nejmodernější technologie, jako IT, automatizaci, robotizaci, umělou inteligenci, sociální sítě a jiné.

„Co děláte jinak?“

Z důvodu aktuálního obrovského přetlaku poptávky našich klientů nebo zájemců o koupi bytů v Praze je u nás služba zprostředkování prodeje obvyklých bytů v Praze pro jejich vlastníky BEZ PROVIZE, tedy zdarma. Samozřejmě, každý z nás je ekonomický činný, tedy bez odměny služby poskytovat nelze. Model, který má ale řadu výhod spočívá v tom, že odměnu hradí strana kupující v souvislosti s poplatek za rezervaci bytu.  

„V čem spočívají výhody této obrácené odměny?“

Podle naší zkušenosti jsou dvě hlavní výhody. Zaprvé se nenavyšuje cena bytu o provizi na nabídkových internetových serverech. Uvedená cena je oproštěná od poplatků a je tedy ve výhodnější pozici mezi konkurenčními nabídkami. Nemovitost je tedy i lépe prodejná. Tím lze oslovit více zájemců a například formou výběrového řízení na kupce dosáhnout vyšší kupní ceny, ze které se ještě navíc nevyplácí odměna.

Druhou zásadní výhodou je jednoduchý vztah mezi prodávajícím a zprostředkovatelem. Předmětem smlouvy o zprostředkování je zejména to, že prodávající udělí zprostředkovateli oprávnění, aby mohl byt nabízet a jednat se zájemci o koupi. Prodávající je tedy oproštěn od mnoha závazků a ze smlouvy pro něho neplynou žádné pokuty nebo sankce. Smlouva je navíc elektronická a její potvrzení se provádí online.

Prodávající si byt prodává sám v tom smyslu, že jako vlastník uzavírá smluvní dokumentaci o prodeji. Tedy pouze na něm záleží, zda a za jakých podmínek se rozhodne byt prodat a pro svoje rozhodnutí sy vybírá ze škály zájemců o koupi, které mu předložíme.

Uzavření obvyklé smlouvy o realitním zprostředkování s běžnými realitními kancelářemi znamená pro prodávajícího mnoho závazků a při jejich porušení mu hrozí vysoké pokuty v řádu set tisíc korun a další možné sankce.

„Co je Vaší další silnou stránkou?“

Vzhledem k tomu, že někteří z nás jsou původně finančníci, dokážeme prostřednictvím specializovaných hypotečních makléřů kupujícímu vždy zajistit špičkový finanční servis, aby si mohl byt koupit. Kupujícího pak zajímá zejména to, jakou výši splátky hypotečního úvěru bude měsíčně platit, než to, jaká je celková kupní cena. To je dobré pro prodávajícího, protože má kupujícího, který neklade takový důraz na kupní cenu a její výši. Například při posledních prodejích jsme pro kupující zajišťovali hypotéky s úrokem cca 1,7 % p.a. s dobou splácení až 30 let. Výše měsíční splátky na vlastní bydlení tak vyšla o dost nižší, než výše možného nájmu, což byl pro kupující rozhodující argument.

„Nabízíte byt také jinak, než pouze na realitních portálech?“

Ano, vlastníme vlastní uzavřenou skupinu na Facebooku, kde je přibližně 9.000 uživatelů, který hledají bydlení a denně přibývají další. Také můžeme zorganizovat přímé oslovení obyvatelů dané lokality, například formou speciálních letáků, kde je zpravidla velká odezva a poptávka. Dále se může jednat o přímé oslovování zájemců v okolí, například formou telemarketingu. V zásadě lze říci, že nejlépe jsme prodali vždy v zájemcům v místě, proto se na jejich oslovení vždy velmi soustředíme.

 Byt nabízíme samozřejmě i na realitních portálech, ale úroveň zpracování nabídky jak z pohledu znění inzerátu, tak z pohledu fotografií, je na vysoké profesionální úrovni. Často se setkávám s vyloženě odfláknutým textem, nebo naopak s fotografiemi, které jsou oproti skutečnosti vylepšené. Prezentace vypadá v takovém případě sice krásně, ale důsledkem je zklamaný zájemce o koupi při prohlídce bytu, poté co vidí jeho skutečný stav.

Co toto vše znamená pro vaše klienty?

Jednoduše řečeno, z pohledu prodávajících, díky využití shora uvedených přístupů a způsobům prezentace a nabídky prodáváme byty v Praze lépe a rychleji. V tom, co děláme, jsme úspěšní, za což hovoří dosahované výsledky. Pokud bychom jich nedosahovali, neměli bychom nárok na odměnu, protože ta je až za výsledek.

Zajímá nás ale i pohled kupujících a pro ty se jedná zejména o naprosto bezkonkurenční finanční servis, jak jsme o něm přesvědčeni. Dále jde třeba i o to, že se díky takzvaně obrácené odměně dostaneme ke zprostředkování prodeje nemovitostí, které původně prodávající nezamýšleli umístit na veřejný realitní trh, protože by si je dokázali prodat sami mezi svým okruhem známých a pro to by nutně nepotřebovali využít služeb realitní kanceláře za provizi. Kupující má tak díky našemu postupu přístup k nabídce zajímavých nemovitostí, ke kterým by se jinak pravděpodobně nedostal.    

Co navíc kromě dobré ceny a rychlého jednání od Vás může zákazník očekávat?

Máme mnohaleté zkušenosti v jednání s finančními institucemi v oblasti korporátního financování. O to snáze dokážeme pomoci při vyjednávání třeba s hypotečními bankami při prodeji bytu, to je pro nás v podstatě rutina. Spolupracujeme s architekty, geodety, stavebními inženýry a jinými odborníky, jejichž služby můžeme taktéž zprostředkovat a vše manažersky zastřešit. Dokážeme řešit i různé nestandardní a složité situace. Jednoduše řečeno: neříkáme, proč něco nejde, ale hledáme nejlepší cestu a také ji vždy najdeme.  

A jakou mají Vaše služby reálnou odezvu? Jsou vaši klienti spokojeni?

Nerad bych přeháněl, ale ptají se, kde jsme celou tu dobu byli. Podle nás jsou dosavadní způsoby zprostředkování prodeje neudržitelné. Snažíme se tento trend zvrátit, jedním z konkrétních kroků je například konzultace v oboru, a to zcela zdarma, komukoliv, kdo o ni požádá – dotyčný nemusí ani nic vlastnit a nemusí nic prokazovat.  

Odlišujete se ještě v něčem?

Od samého počátku u nás jednáte s kompetentním specialistou, který se Vám představí a po celou dobu řešení Vaší záležitosti se Vám osobně věnuje. Žádná sekretářka, spojovatelka, nebo recepční se Vás na nic nevyptává. Aktivně nesbíráme žádné osobní údaje, pouze na Vás záleží zda, kdy a v jakém rozsahu odhalíte svoji identitu. Díky tomu máte naprostou jistotu ANONYMITY. Můžeme Vám tak nabídnout vysoce DISKRÉTNÍ a BEZPEČNÉ služby a nevystavujeme Vás riziku manipulace nebo vykrádání Vašich údajů.

Nabízíte nějakou výhodu i pro kupující?

Naprosto zásadní. Nejen kupní smlouvy, ale i smlouva o rezervaci bytu se uzavírá v advokátní kanceláři a kupující hradí rezervační poplatek do advokátní úschovy. Ta má jasně daná pravidla, jak se s částkou tohoto poplatku, který je v řádu set tisíc korun bude dále nakládat.

Co je u nás zcela ojedinělé je, že rezervační poplatek může být zájemci o koupi v plné výši vratný. A to zejména v případě, kdy by kupující chtěl využít financování koupě prostřednictví úvěru a tento úvěr mu nebyl z důvodu na straně banky poskytnut.

Jedná se o vysoce komfortní řešení pro kupujícího, protože neriskuje, že o peníze přijde, pokud byt nekoupí.

Slyšel jsem o řadě situací, kdy byla běžné realitní kanceláři, dokonce i na její účet nebo hotově (!) složen rezervační poplatek v řádu set tisíc korun od zájemce o koupi. Mnohdy se tak dělo pod tlakem ze strany makléře, že jinak prodá byt jinému zájemci. Kupujícímu následně nebyl schválen úvěr v bance, ten o rezervační poplatek přišel a neměl žádné dovolání. To je věc, kterou považuji za nemorální. U nás se nikdy nestala, a to nejen proto, že jsme kupujícímu financování vždy úspěšně zajistili.

(Pozn. red.: Než prošel tento článek redakcí, kamarád má podepsanou rezervační smlouvu a může se těšit na nové bydlení.)